Freestylers

15 maja 2010 | Stadion bydgoskiej Polonii

b_380_0_16777215_00_images_archive_freestylers.pngJuwenalia 2010 , Freestylers na żywo w Bydgoszczy!!!

15 maja 2010 na Stadionie bydgoskiej Polonii (boczne boiska) odbędzie się finałowa impreza Juwenaliów 2010. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie zespół Freestylers!!


Impreza  odbedzie się  pod Honorowym Patronatem Prezytdenta Bydgoszczy Konstntego Dombrowicza.

Wstęp oczywiście jest darmowy!!!

Szczegóły na temat support'ów, godzin itp. podamy juz wkrótce.   


Fresstylers wystąpi w składzie;


Aston Harvey - Keys & Effects
Tenor Fly - Vocals
Valerie Malcolm - Vocals
Marcel Atteen - Vocals
Clive Jenner - Drums
Dave Budgen - Bass
Richard Budgen - Guitar


Freestylers wstrząsają posadami klubów od ponad dekady, są nadal najbardziej ekscytującą grupą na muzycznej scenie. Na swoim koncie mają hity goszczące na listach przebojów, byli gwiazdami festiwali, sprzedali ponad pół miliona płyt na całym świecie, koncertowali rozgrzewając publiczność podczas amerykańskiej trasy koncertowej Lenny Kravitz'a i byli pierwszą w historii grupą, która wystąpiła całkowicie live, w programie Top Of The Pops brytyjskiej stacji BBC.

Aston Harvey i Matt Canton zajmowali się zupełnie odrębnymi gatunkami muzycznymi, zanim spotkali się po raz pierwszy w Londynie, w połowie lat 90. Aston był współtwórcą breakbeat'owego zespołu Blapps Posse. Stworzył 'Buss' It' i 'Don't Hold Back' , współpracując jednocześnie z Definition Of Sound, Rebel MC i DJ Rap. Matt Canton tymczasem nagrywał z Andy Gardner, członkiem Plump DJs znanym jako Cut 'N' Paste oraz Strike, dla nowopowstałej wytwórni Freskanova .

Panowie odkryli, że obaj uwielbiają  muzykę hip-hop i elecktro, co skłoniło ich do rozpoczęcia współpracy. Pierwsze nagranie jakie samplowali to oldskolowy klasyk 'Don't Stop The Rock' grupy Freestyle Express a efektem był utwór 'Drop The Boom' - wypuszczony na rynek przez Scratch City Records, a zarejestrowany pod nazwą The Freestylers. Nazwa nieokreślająca ich stylu, ale dająca wyraźny sygnał konotacji z hip hopem, pasowała do nich jak ulał. Jako duet zaczęli mieszać takie gatunki jak: hip-hop, ska, rave, breakbeat, a na ich trzecim singlu 'Warning' znalazł się MC Navigator z pirackiej stacji Kool FM wprowadzając mocne uderzenie rockowego riffu.


Wykraczając poza big beat'owe brzmienie The Freestylers przekształciło się wkrótce w w 11 osobową grupę, która mogła występować w takim składzie na żywo. Zaczynali grając na koncertach rockowych, festiwalach i w programach tv t.j. Top Of The Pops. W swojej karierze odnotowali incydent związany z wielkim hitem Noel'a Gallagher'a, chodzi o utwór 'Wonderwall'. Gallagher odmówił możliwości wykorzystania melodii w ich utworze 'B-Boy Stance' , zmuszając tym samym Freestylers do powtórnego nagrania piosenki. Nie pozostali jednak dłużni nieuczynnemu koledze z branży...Tenor Fly's komentuje tę kwestię w utworze"Mr Badman", który w oczywisty sposób odsyła do Gallagher'a. W 1998 roku na rozdaniu nagród Muzik Magazine, The Freestylers byli nominowani w dwóch kategoriach ? zdobyli jedną z nich, mianowicie: statuetkę dla najlepszego zespołu, a dodatkową niespodzianką było spotkanie ?oko w oko?z Gallagherami, pierwszy raz po opublikowaniu utworu 'Mr Badman'.

Zespół był nominowany również do nagrody MOBO, w 1998 roku, w kategorii debiut roku. Debiutancki album 'We Rock Hard' wzmocnił ich pozycję na rynku muzycznym. Zdobywali coraz wyższe pozycje na brytyjskich listach przebojów, a album rozszedł się w nakładzie ponad 150,000 w Stanach Zjednoczonych, które stały się dla ich muzyki bardzo ciekawym miejscem, pełnym zupełnie nowych odbiorców, o których nie wiedzieli wcześniej, że w ogóle są. W tym czasie grupa była podobno ulubionym zespołem Ben'a Stillers'a , a utwór 'Ruffneck' wykorzystany został w filmie 'Zoolander' . Ich utwory można było usłyszeć również w 'Dude where's My Car' oraz 'Sweet Home Alabama', a także w reklamach m.in. brytyjskiej kampanii 'Pringles' . Piosenka, która wdarła się na na listę Billboard to 'Don't Stop' , a clip do 'Here We Go' stał się jednym z ulubionych utworów stacji MTV.  

Po tych sukcesach zajęli się remiksami takich gwiazd jak Jungle Brothers i Afrika Bambaataa, a kolejnym krokiem w karierze było zaproszenie do legendarnego BBC Radio 1 przez Pete'a Tong'a, w celu nagrania Essential Mix który rozszedł się w nakładzie ponad 40,000 kopii. Zespół zagrał kilka koncertów dla m.in. MTV Millennium na nowojorskim Times Square, następnie dla ok. 30,000 publiczności na festiwalu Glastonbury, w 1999.

Po powrocie do Londynu Pete Tong włączył 'Now Is The Time' z 'Pressure Point' na swój Essential New Tune a panowie podpisali kontrakt z Against The Grain. Rozpoczęli nagrania pod nazwą Raw As F**k. Paradoksalnie po nagraniu kolejnego albumu, pod tą nazwą zostali nominowali do nagrody Breakspoll w 2003. Zespół nadal koncertował, jednak częściej można było zobaczyć Freestylers na klubowych setach dj'skich. Aston i Matt, dwóch ekspertów od rozgrzewania parkietów, grywają w wielu klubach na całym świecie wspomagani przez MC. Dzięki tym setom właśnie dołączyli do rodzącej się break beat'owej sceny, która w tym czasie zaczęła na dobre rozkwitać.

Radośnie eksperymentowali z muzyką i w ten sposób stworzyli - trochę bezczelnie ? bawiąc się konwencją, kolejny hit 'Push Up' .Nowy utwór od razu wskoczył na najwyższe pozycje list przebojów m.in. na UK Top 25. W Australii dotarł do 2 miejsca, w Holandii do 3 miejsca, podczas gdy w Belgii osiągnął najwyższe noty, czyli znalazł się na zupełnym szczycie, tym samym The Freestylers kolejny raz stali się gwiazdami pop.

Przepełniony breakbeat'owym, funk'owym rytmem 'Get A Life' ? wspomagany przez Onallee z projektu Roni Size's Reprazent ? tak jak jego poprzednik 'Push Up' dostał się na australijski Top 20. To zadecydowało o realizacji kolejnego projektu, w którym mieli wziąć udział, mianowicie zostali poproszeni o zrobienie miksu dla czczonego londyńskiego klubu Fabric. W tym przedsięwzięciu brali udział również inni artyści podziemnej sceny breakbeat'owej Breakfastaz, Baobinga, NAPT, a wydawnictwo z ich miksami stało się jednym z najlepiej sprzedających się, w całej historii tego projektu.  

Ich nowy, autorski materiał cały czas się klarował, a inspiracji dostarczała im znajomość ze swoimi australijskimi przyjaciółmi, drum & bass'owym Pendulum. Efekt tego muzycznego romansu to 'Fasten Your Seatbelts' ? wydany przez Breakbeat Kaos ? stał się jednym z najlepszych utworów dance roku 2005, niszcząc parkiety gdziekolwiek go nie zagrano.

Kontynuowali pracę nad czwartym już albumem 'Adventures In Freestyle'. MC SirReal stał się jednym z głównych członków koncertowego składu Freestylers i konsekwentnie wspierał ich również w czasie produkcji longplay'a. Poza tym kolejny raz spotkali się w studio z Pendulum, tworząc kolejny smaczek, tym razem utwór 'Painkiller', z niesamowitymi tekstami SirReal.  

Album łączył w sobie kilka gatunków muzycznych, różne style i bardzo różnych undergrandowych wokalistów. Począwszy od stylu techno-punk w 'Security' poprzez gitarowy, delikatny 'Infernos'. Ten album pokazał prawdziwe oblicze Freestylers i ich muzycznego gustu, który jest tak różnorodny jak utwory na płycie. W pięknym stylu powrócili do gry, z równie pięknymi wokalami SirReal i Valerie M . Obecnie pracują nad swoim piątym już z kolei krążkiem, i jak zapowiadają będzie jeszcze lepszy od poprzedniego.

b_504_41_16777215_00_images_archive_spons.jpg


bydg.jpg

 

 

 

15 maja 2010 na Stadionie bydgoskiej Polonii