GOLDIE

24.04.2009 (piątek) - Kraków, klub Rotunda | 25.04.2009 (sobota) - Poznań, klub SQ

goldie_sm1.jpg

SUNSET BEATS presents GOLDIE

Agencja Illegalbreaks oraz SQ klub zapraszją na imprezę z udziałem jednego z najabrdziej zasłużonych artystów w historii d'n'b.

Gościem specjalnym kolejnej edycji imprez spod znaku SUNSET BEATS będzie GOLDIE!

25.04.2009 (sobota) , klub SQ, Poznań

main floor:

GOLDIE (incredible / metalheadz / moonshine / uk)

TOMMY & 1AM (breakbeat propaganda / pzn)

SCREWBALL (apk / bydgoszcz)

chillout:

PETTER VON COIL (ded / beats friendly / pzn)

Wizualizacje:

KRS (no gravity / pzn)

Start: 22.00


wszystko zaczęło się w 1991 roku, w klubie o tajemniczej nazwie Rage. Owego czasu scena rave uzyskiwała własną tożsamość, budując ją na podwalinach acid house. Zapoczątkowało to dwoje DJ'ów (Fabio i Grooverider), którzy miksowali kawałki reggae i funk z utworami m.in. Carl'a Craiga. To właśnie tam, narodził się B boy Goldie. Imię wyjątkowe, bo zdobyte w takiż sposób - otóż młody chłopak sprawiał interesantom złote zęby, które stały się również jego znakiem rozpoznawczym. Po kilkuletnim pobycie w Nowym Jorku i Miami, wraz ze swoją ówczesną dziewczyną Kemistry i jej współlokatorką DJ Storm, wrócił do Wielkiej Brytani, by tam oddać się muzyce.

Rage zdobyło jego serce, zamieszało w jego umyśle i wciągnęło totalnie. Nie było już odwrotu. Goldie spędzał wówczas dużo czasu z Nellee Hooper'em i 3D pre Massive Attack. Jego fascynacje nie dotyczyły tylko muzyki, był również breakdancer'em i jednym z pierwszych artystów grafitti ( uwieczniony w dokumencie ?Bombin?na temat sceny grafitti lat 80-tych). Jednak to muzyka stała się głównym celem w życiu. Niedługo po tym spotkał Mark'a i Dego - AKA 4 Hero, z Reinforced Records. W zamian za swoje prace i zaprojektowanie loga, dostał się do ich legendarnego już studia Dollis Hill. Za ich poradą, nie tylko zajmował się zapisem muzyki, którą słyszał, ale również dodawał do tych dźwięków własne inspiracje. Pasjonował się wówczas hip-hop'em, a swoją nienasyconą muzyczną ciekawość mógł rozwijać w wyjątkowych okolicznościach, bowiem to właśnie tam zagrał swoj pierwszy track, pod okiem Grooverider'a. Rok 1992 przyniósł jego debiutancki album, nagrany pod szyldem Reinforced - ?Darkrider?. Dzięki spotkaniu z producentem Doc Scott'em znalazł własne brzmienie. Jego zaangażowanie i pasję wynagrodził mu kolejny rok, w którym światło dzienne ujrzało jego trzecie wydawnictwo. Mroczna atmosfera, metaliczne bity i niespokojny vibe. Ta płyta, zaprezentowała to, czego nie może zabraknąć w produkcjach Jungle - timestretching. Wszyscy Dj'e podążali tą ścieżką, a ?Terminator? wprowadził świeże brzmienie. Jungle zdobyło tym samym kolejny poziom wtajemniczenia.

Następnie Goldie stworzył wytwórnie Metalheadz - która przeszła do historii i stała się jednym z bardziej znanych labeli na świecie, wydającym produkcje gwiazd gatunku, takich jak: Photek, Dilija, Ed Rush, John B i wielu innych. Następny etap, to podpisanie kontraktu z FFRR, odgałęzieniem London Records. Tam wydał nisamowity utwór Timelss, który jak sam tytuł wskazuje, stał się ponadczasowy i wieczny - hymn miejskiej dżungli. Album wyprzedano na pniu, w ilości 250 tysięcy egzemplarzy , a Goldie został predestynowany do mówienia głosem miasta.
Po tym sukcesie zaczął pojawiać się w plotkarskich magzynach. Dzięki suportowaniu w 1996 roku Bjork na trasie po USA Goldi stał się niezwykle rozpoznawalną postacią. Połowa lat 90 to także próba kariery filmowej w epizodycznych rolach w takich produkcjach jak kolejny Bond ?Świat to za mało? czy ?Przekręt?. Zagrał również rolę Terryiego w filmie ?Wojna gangów?. Po tych wydarzeniach jego kariera rozkwitła błyskawicznie. Ale jak można było przypuszczać Goldie, nie odciął się od swoich korzeni. Powrót do RUFIGE KRU stał się dla niego esencją jego odczuwania muzyki jako przeżycia związanego z odbiorcą. Kontakt z publicznością stawiał ponad studyjnymi przedsięwzięciami. Przez ostatnich kilka lat podróżował po świecie i nadal, jako jeden z głównych ambasadorów D'n'B, aktywnie wspiera scenę rave.